Prevence
Prevence
PÁLENÍ KLESTÍ A BEZPEČNÉ ROZDĚLÁVÁNÍ OHNĚ
PÁLENÍ KLESTÍ
Na stromech již pučí kočičky, začíná jaro. To je pro mnohé z nás krásné období roku. Všechno kolem kvete a voní a lidé se s vervou pouští do jarního úklidu na zahradách. Je však třeba mít na paměti, že neopatrným jednáním při pálení listí, trávy a jiného biologického odpadu může vzniknout požár. Jeho zvýšené riziko bývá v některých letech ještě umocněno suchou zimou.
Ze zákona o požární ochraně (zákon č.133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů) vyplývá všem fyzickým, právnickým a podnikajícím fyzickým osobám povinnost počínat si vždy takovým způsobem, aby nevznikl požár, a v případě jeho vzniku učinit nezbytná opatření proti jeho šíření. Dále je v tomto zákoně stanoveno, že fyzická osoba nesmí provádět vypalování porostů, jinak se dopustí přestupku (lze uložit pokutu do výše 25 000 Kč), právnická a podnikající fyzická osoba nesmí provádět vypalováni porostů (lze uložit pokutu do výše 500 000 Kč). Vypalováním porostů rozumíme plošné ničení trávy, plevele či křovin např. rostoucí kolem plotu, křoví nebo rákosí u rybníka pomocí ohně a podobně.
Aplikace pro hlášení pálení klestí. Odesláním vyplněného formuláře je Vaše pálení evidováno operačním a informačním střediskem Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. Evidence slouží jen pro možnost ověření místa pálení s možným nahlášením požáru.
Bezpečné rozdělávání ohně v přírodě:
Léto, dovolenou a prázdniny si většina z nás nedovede představit bez táboráku a opékání špekáčků či grilování. Ale ani u těchto příjemných činností bychom neměli zapomínat, že oheň je nebezpečný živel a může se velice snadno vymknout naší kontrole, ohrozit životy a způsobit velké majetkové škody.
-
Vhodné místo pro ohniště by mělo být vzdáleno nejméně 50 m od okraje lesa a v dostatečné vzdálenosti od budov a všech dalších hořlavých věcí (stoh, suché listí, kořeny stromů, větve, apod.).
-
Pamatujte, že v lese lze rozdělávat oheň jen na vyhrazených místech a kouření je ze zákona zcela zakázáno (v případě porušení tohoto zákazu mohou viníci dostat pokutu až do výše 15 000 Kč, pokud dojde k požáru a nejedná se o trestný čin, sankce se může vyšplhat až do výše 25 000 Kč).
-
Než rozděláte oheň, nachystejte si dostatek vody pro jeho uhašení
-
Při rozdělávání ohně v přírodě ohniště bezpečně oddělte od okolního prostředí - např. obložením kameny, obsypáním pískem, vyhloubením zeminy apod.
-
V případě větších ohňů je vhodné ohniště oddělit až metr širokým pruhem, který bude zbavený veškerých hořlavin.
RADY OD HASIČŮ - jak zabezpečit byt před odjezdem na dovolenou
Před odjezdem na dovolenou bychom neměli zapomenout na základní pravidla požární bezpečnosti, abychom se opravdu mohli v klidu těšit z letní pohody a nedošlo ke zbytečným újmám na zdraví nebo škodám na majetku.
Proto je zde několik rad od hasičů pro všechny, kteří odjíždějí na prázdniny a letní dovolené.
- Když na delší dobu opouštíte byt, zkontrolujte, zda jsou vypnuty všechny tepelné spotřebiče, zda nezůstal zapnutý sporák nebo žehlička.
- Pokud může vyprázdnit i ledničku a mrazák, od kterých také hrozí riziko požárů, je nejlepší centrální vypnutí elektrického proudu.
- Při odchodu zhasněte všechna světla.
- Zavřete všechna okna, i když bydlíte ve vyšších patrech. Prudký déšť může způsobit škody nejen uvnitř vašeho bytu, ale může dojít k protečení vody i k sousedům pod vámi. Prudký poryv větru může způsobit i rozbití skla v okně a padající střepy mohou zranit někoho před domem.
- Kolem domu upevněte volně ležící předměty (truhlíky, zahradní nábytek, kusy plechu apod.), při silném větru by mohly odletět a ohrožovat okolí.
- Pro případ, že by došlo například k prasknutí vodovodní nebo odpadní trubky, je vždy dobré domluvit se s někým ze sousedů a nechat u nich rezervní klíče. Hasiči se dostanou všude, ale oprava dveří také není zadarmo.
- Nechejte na sebe telefonické spojení, buď u sousedů nebo v bytě, například na ledničce.