RESCUE CAMP

O víkendech 11. - 13. 10. a 1. - 3.11. 2024 jsme se zúčastnili (dva současní a dva budoucí členové jednotky požární ochrany naší obce) třetího ročníku Rescue Campu, který se konal ve Vracově u Hodonína.
Jedná se o kurzy pro budoucí členy jednotek JPO od 15 do 18 let, skládá se z teoretické časti a z praktické části a absolvováním kempu jsme každý získali základní čtyřicetihodinové proškolení nutné pro vstup do naší jednotky v obci.
Absolvovali jsme teoretickou přípravu k organizaci složek požární ochrany, technických prostředků k tomu určených a postupu ke zdolání požáru. Čímž se rozumí vše od přijetí hovoru na KOPIS, uvědomění členů příslušných jednotek,
které jsou k dané události vyslány, rozdělení velení na zásahu, určení průzkumných a proudových skupin a vhodného stylu postupu hašení a odvětrávání, až k úspěšnému a bezpečnému zvládnutí zásahu.
Ke zdařilému zásahu je nutné vědět, jak se v daném prostředí bude požár chovat a jak zabránit jeho dalšímu šíření. V praxi jsme si pak vyzkoušeli vstup do hořícího objektu v postavení jeden proud, to znamená dva hasiči. Z důvodu vysoké teploty a nízkého obsahu kyslíku uvnitř je nemožné vstupovat rovnou, proto je nutné si nejdříve zchladit dveře, pak se jeden hasič ze skupiny přesouvá k otevření, druhý dovnitř rychle vstřikuje vodu. Dveře se uzavřou a nechá se prostor pro odpaření vody, tím dojde ke zředění plynu a snížení teploty místnosti. Následuje vstup a probíhá hašení prostor.
Před vstupem je ovšem nejprve nutné připravit hadicové vedení. To bylo předmětem dalšího výcviku s rozdělením družstev 4 + velitel, kdy cílem bylo natrénovat přesný postup a rozdělení úkonů dvou dvojic hasičů na dvou proudech. Bezpochyby nejnebezpečnější mimořádnou událostí je požár. Nejprve je nutno zjistit jeho rozsah a druh spalované látky pro správné zvolení hasiva. Při špatném úsudku o druhu požáru je metoda buď málo účinná nebo postup požáru ještě urychlí. I z důvodu tohoto rizika se provádí po dobu celého zásahu průzkum. Názorně jsme si zkusili, co se stane, když na rozhořený olej s benzínem použijeme nevhodné hasivo.
Dále nás naučili komunikaci přes vysílačku, volací znaky i podání hlášení. Toho jsme později využili i v praktické části, kdy jsme se museli orientovat v zakouřené místnosti více známé jako polygon. Toto cvičení je pro průzkumné skupiny zásadní.
Hasiči jsou vysláni po zavodněném proudu, přičemž jejich úkolem je nalézt pohřešované osoby. V průběhu akce komunikují s velitelem zásahu a hlásí postup nebo případné nálezy a překážky. Nevidí nic a pohybují se pomalu po čtyřech a prozkoumávají celý určený prostor.
Jedna z hlavních teoretických částí se týkala ochrany obyvatelstva, primárním úkolem při každé události je ochrana života, zdraví a majetku občanů. Hasiči zasahují nejen u požárů, ale při všech mimořádných událostech. Při krizových situacích, například při povodních je nejdůležitější dostat civilisty z ohrožených míst. Při této akci není možné převážet velké množství materiálu, proto si každý může vzít je nouzové zavazadlo. Pokud je ale situace natolik kritická, že je život ohrožen bezprostředně prodlením, třeba při úniku chemických látek, je jediným úkolem dostat všechny osoby z dosahu katastrofy co nejrychleji případně i bez zavazadel, maximálně s improvizovanou ochranou v podobě pláštěnek, potápěčských brýlí apod. Na tyto události jsme navázali jedním z praktických výcviků, a to improvizovanou dekontaminací.
Nejméně oblíbenou praxí byl základní pořadový výcvik, pohyb v družstvech a pochod. Navazující praktický výcvik byla záchrana z vodní hladiny, který jsme si naopak velice užili. Výcvik proběhl v „suchých” oděvech, byly zkoušeny různé postupy odhodu záchranného pytlíku s lanem, přes záchranu z paddleboardu nebo raftu, až po záchranu plavcem. Vše bylo detailně simulováno do reálné akce, všichni účastníci si mohli vyzkoušet všechny možnosti. Nejdůležitější částí je ovšem komunikace se zachraňovanou osobou a ohled na své vlastní bezpečí.
Mezi další část praktického výcviku patřilo vyproštění z vraku vozidla. Tato práce je náročná na čas a závisí na možnostech postavení vozidla. Pokud není možnost dostat se k pacientům skrz dveře, je zapotřebí je po stabilizaci otevřít za pomoci hydraulické techniky. K dispozici jsou rozpínák a nůžky. Po odstranění dveří a sloupku je pacient připevněn na páteřní desku, vytažen a následně předán do rukou ZZS.
Díky spolupráci se SAR team proběhlo školení první pomoci, zdravovědy, transportu zraněného z nedostupných míst a práce v rojnici. Získané zkušenosti jsme využili večer v lese při simulovaném pátrání, kdy každý z členů SAR tymu si vzal na starost jedno z družstev, ze kterých jsme utvořili rojnici, ve které jsme prošli zadaný sektor. Nalezenou osobu jsme ošetřili a transportovali až do základního tábora.
Mezi poslední teoretické výcviky patří příprava na nouzovou sebezáchranu slaněním. Jedna ze základní znalostí je totiž i nouzová sebezáchrana přes půllodní smyčku, kterou jsme se učili vázat na laně a na sobě. Smyčka se užívá například při
odříznutí únikové cesty z vyšší budovy. Tyto znalosti jsme zúročili poslední den při výcviku slanění pod kontrolou hasičů
lezců ze stanice HZS Hodonín, při kterém někteří odvážlivci slanili za pomoci lezeckých sedáků z konstrukce zemědělského sila.
Poslední den jsme psali kontrolní test, jímž jsme my 4 úspěšně prošli a můžeme tak vstoupit do naší jednotky, kde se nám budou hodit získané zkušenosti, které do budoucna ještě rozšíříme a užijeme k ochraně životů a majetku obyvatel.
Autorem skvělého videa na YouTube je Honza Zouhar a najdete ho pod názvem Rescue camp 2024 Vracov od uživatele „hasiči“. VIDEO
Za absolventy kurzu Marek Tesař